2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı Erasmus+ Programı İngilizce Sınavı Başvuru İlanı

KONYA GIDA VE TARIM ÜNİVERSİTESİ
ERASMUS KURUM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
2022-2023 EĞİTİM- ÖĞRETİM YILI STAJ HAREKETLİLİĞİ
VE
2023–2024 EĞİTİM- ÖĞRETİM YILI ERASMUS ÖĞRENCİ ÖĞRENİM VE STAJ HAREKETLİLİKLERİNE BAŞVURU YAPMAK İSTEYEN ÖĞRENCİLER İÇİN  İNGİLİZCE YETERLİK SINAVI BAŞVURU İLANI

                            
İLAN TARİHİ : 8 ŞUBAT 2023
SON BAŞVURU TARİHİ : 28 ŞUBAT 2023
SINAV TARİHİ : 13 MART 2023
SONUÇLARIN AÇIKLANMA TARİHİ : 15 MART 2023
SINAV YERİ VE SINAV SAATİ : Daha Sonra yayınlanacaktır.


Başvuru Yöntemi:

 • Sınav ücretsiz yapılmaktadır.
 • Başvuru formu için lütfen tıklayınız
 • Erasmus Uygulama El Kitabının 4.2.4 maddesi gereğince, sınava başvurduğu halde girmeyen adayların, diğer başvuru dönemlerinde yapacakları Erasmus hareketliliği başvurularında toplam puanlarından 5 puan eksiltme yapılacaktır.

Erasmus Uygulama El Kitabının 4.2.4 maddesi: Yükseköğretim kurumları, düzenledikleri yabancı dil seviye tespit sınavlarına katılım için öğrencilerden ücret alamaz. Zira öğrenci seçim süreci ile ilgili masraflara destek olmak üzere kurumsal destek hibesi verilmektedir. Sınava katılacak öğrenci sayısını belirleyebilmek ve sınav düzenlenmesine ilişkin masraflara ayrılan kaynakların israfını engellemek üzere sınava başvurup da mücbir bir sebep olmaksızın katılmayan öğrencilerden, Yükseköğrenim kapsamındaki herhangi bir hareketliliğe tekrar başvurmaları halinde, ağırlıklı seçim puanlarından -5 puan düşürülebilir. Mazeretsiz yabancı dil sınavına katılmama durumunda -5 puan indirilebilmesi için bu durumun sınav ilanında açıkça belirtilmesi zorunludur. İlanda belirtilmemişse, bu nedenle puan indirimi uygulanamaz.

 • Son başvuru tarihi 28 ŞUBAT 2023 (Türkiye saati ile) 23:55 olacaktır. Bu tarihten sonra “İngilizce Yeterlik Sınavı” na başvuru seçeneği kapatılacaktır.
 • Erasmus Staj ve Öğrenim Hareketlilik başvuruları bu ilandan (İngilizce Yeterlik Sınavı Başvuru İlanı) ayrı olarak internet sayfası üzerinden çevrim içi alınacaktır.
 • Sınav geçme barajı staj için 50 öğrenim hareketliliği için 60 puandır.
 • Üniversitemiz Yabancı Diller Bölümü tarafından yapılan hazırlık bitirme/geçme sınav sonucu kabul edilmeyecektir.
 • YÖK tarafından kabul edilen (TOEFL/YDS/YÖKDİL/E YDS) yabancı dil sınavlarından minimim 60 ve üzeri alınmış puanlar belgelendirilmek ve 5 yılı aşmamış olmak şartı ile kabul edilecektir.
 • Öğrencilerimizin İngilizce Yeterlik Sınavı İlanı’ na başvuru için Erasmus Koordinatörlüğü’ne ya da başka bir birime gitmelerine gerek bulunmamaktadır. Çevrim içi başvuru formunu doldurmanız yeterlidir.
 • Bu ilana yapılan başvurular sadece Erasmus İngilizce Yeterlik Sınavı içindir. Erasmus Öğrenim veya Staj Hareketliliği başvuru ilanları ayrıca açılacaktır. İngilizce Yeterlik sınavına başvuruda bulunan adaylar Erasmus Öğrenci/Staj Hareketliliği ilanlarına da başvuru yapmadıkları takdirde seçim değerlendirmesine ALINAMAZLAR.
 • İngilizce Yeterlik Sınavı için yukarıda açıklanan yöntemler dahilinde başvurmayan adaylar, sistem tarafından sınava alınmayacaktır.
 • Engelli öğrencilerimizin, engel durumlarını ve özel taleplerini “erasmus@gidatarim.edu.tr” adresine bildirebilirler.

İLETİŞİM :
Gülsüm MEZGEL YARTAŞ
Erasmus Kurum Koordinatörü

erasmus@gidatarim.edu.tr